Kilka słów o konfiguracji projektu

W pierwszym poście opisywałem trochę narzędzia z których będę korzystał przy robieniu tego projektu. Postaram się teraz trochę bardziej opisać cały stos technologiczny projektu.

Chcąc uniknąć tworzenia całej konfiguracji od początku postanowiłem skorzystać z wyszukiwarki projektów startowych React. Chciałem stworzyć sobie bardzo przyjemne środowisko do pracy. Wsród moich wymagań były: hot module replacement, możliwość korzystania z ES6, renderowanie po stronie serwera, przygotowany linter i framework do testów oraz już zintegrowany redux i react router. Szukając po tych wymaganiach znalazłem reactGo. Projekt ma ponad 2 tysiące gwiazdek na githubie, przez co zaufałem społeczności, że ten projekt będzie prosty do konfiguracji i będzie usprawniał pracę.

Instalacja jest bardzo prosta. Po prostu sobie klonujemy projekt lub pobieramy archiwum. Potem już w folderze projektu wykonujemy npm install i wszystkie wymagane zależności są zainstalowane. W projekcie jest przygotowanych kilka skryptów do budowy, testów, lintowania i do pracy. Po odpaleniu npm run dev pod adresem localhost:3000 widzimy już przykładowy projekt nad którym możemy pracować.

Teraz zaczyna się trudniejsza część konfigurowania projektu. Usunięcie wszystkich rzeczy, których nie potrzebujemy, żeby móc zacząć budować właściwą aplikację. W projekcie jest już przygotowany routing, logowanie z użyciem Google i przykładowe komponenty z stylami. Postanowiłem wyrzucić to wszystko i rozpocząć od zrobienia prostego Hello world. Po godzinie walki z częścią serwerową i frontową wyrzuciłem wszystkie nieistotne pliki i zakończyłem na prostej aplikacji z jedną stroną i napisem Hello world.

Początkowo planowałem skorzystać z SASS przy pisaniu CSS, natomiast projekt jest skonfigurowany do użycia modułów css i składni cssnext. Spróbuję zostać przy tej konfiguracji i nauczyć się przyszłościowej składni css i integrowania styli do komponentów zamiast pisania globalnych styli. Minusem może być flash strony bez styli przy renderowaniu serwerowym, ale może jeśli zostanie czasu to postaram się to naprawić.

W następnym poście opiszę prace nad pierwszą funkcjonalnością, a w międzyczasie lista blogów znajomych do odwiedzenia:

Opublikowano: 05.03.2017