Tworzenie prostego bota do Messengera

W Internecie pojawia się coraz więcej artykułów o nowym interfejsie, który ma zrewolucjonizować nasz sposób komunikacji z maszynami. Mowa tutaj o botach w komunikatorach. Kolejny rodzaj interfejsu, który ma upodobnić naszą komunikację z urządzeniami i usługami do komunikacji międzyludzkiej.

Wiele popularnych komunikatorów internetowych (np. Messenger, Slack, Skype, Telegram) daje nam dostęp do API komunikatorów i otwiera nam nowe możliwości do komunikacji z naszymi użytkownikami. Dodatkowo ogromna popularność tych komunikatorów pozwala nam dotrzeć do dużej liczby odbiorców.

Stworzenie dobrego bota jest bardzo trudnym wyzwaniem. Wiąże się to z koniecznością prztwarzania języka naturalnego, zrozumienia komunikatów użytkownika, które są przekazane w bardzo swobodnej formie i wysłania odpowiedniej wiadomości zależnej od poprzednich wiadomości. Mimo, że stworzenie dobrego bota jest ciężkie, to rozpoczęcie przygody z tworzeniem botów jest banalnie proste.

Z pomocą przychodzi nam Claudia Bot Builder. Ja z pomocą tego narzędzia byłem w stanie zrobić swojego bota do messengera w ciągu 10 minut. Poniżej pokaże jakie kroki trzeba wykonać, żeby stworzyć swojego pierwszego chat bota na platformę messenger. Finalny rezultat można znaleźć na githubie.

Na początku potrzebujemy zainstalować nasze zależności.

npm install claudia -g
npm install claudia-bot-builder --save

Kolejnym krokiem jest stworzenie kodu naszego bota. Tworzę plik bot.js z następującym kodem:

const botBuilder = require('claudia-bot-builder');

module.exports = botBuilder(request => {
  return 'Hello world!';
});

Tak oto stworzyliśmy cały kod dla naszego pierwszego bota. A teraz przejdźmy do najlepszej części Claudia Bot Builder, czyli łatwgo wrzucania i konfiguracji bota. Nie będę opisywał, jak konfiguruje się dane do konta AWS lokalnie. Wszystko jest dostępne tutaj.

Zaczynamy od wykonania polecenia:

claudia create --region eu-central-1 --api-module bot --configure-fb-bot

Polecenie wrzuca naszą aplikacją na AWS Lambda (w tym przypadku na serwer eu-central-1, który znajduje się w Frankfurcie) i pozwala nam skonfigurować ją z facebookiem. Pod koniec wrzucania w konsoli dostaniemy informację o adresie url bota, jego klucz oraz zostaniemy poproszeni o token strony naszej aplikacji FB i secret.

Na stronie developers.facebook.com tworzymy aplikację i wybieramy jej typ jako bot messenger. Następnie w panelu aplikacji w zakładce Products->Messenger tworzymy token dla wybranej strony oraz uzupełniamy dane w sekcji webhook informacjami, które zostały zwrócone w konsoli. W terminalu wprowadzamy wygenerowany token oraz secret dostępny w panelu aplikacji pod zakładką Settings. Po wykonaniu tych kroków nasz bot jest gotowy do działania.

Wchodzimy na stronę, do której pdopięliśmy bota i piszemy wiadomość. Na każdą wiadomość nasz bot powinien odpowiedzieć Hello world!.

Jak już mamy działającego bota to dodajmy trochę funkcjonalności. Nasz bot ma proponować listę reczy, którą mamy spakować na wyjazdy o różnej długości. Poniżej zamieszczam cały kod bota i już wyjaśniam, co za dziwne elementy tu widzimy.

const botBuilder = require('claudia-bot-builder');
const fbTemplate = botBuilder.fbTemplate;

module.exports = botBuilder(request => {
  if (request.type === 'facebook') {
    if (request.text === 'Co zabrać na wyjazd?') {
      const newMsg = new fbTemplate.Text('Na jak długo wyjeżdżasz?');
      
      return newMsg
      .addQuickReply('1 dzień', '1 dzień')
      .addQuickReply('3-4 dni', '3-4 dni')
      .addQuickReply('tydzień', 'tydzień')
      .addQuickReply('2 tygodnie', '2 tygodnie')
      .addQuickReply('miesiąc', 'miesiąc')
      .addQuickReply('> niż miesiąc', '> niż miesiąc')
      .get();
    } else if (request.text === '1 dzień') {
      return 'przeżyjesz bez niczego :P'
    } else if (request.text === '3-4 dni') {
      return 'zabierz 4 koszulki,\nspodnie,\nładowarkę do telefonu,\nbieliznę,\nkosmetyczkę,\nbatony';
    } else if (request.text === 'tydzień') {
      return 'weź kilka koszulek,\n2 pary spodni,\nbieliznę,\nszampon,\nszczoteczkę,\npastę do zębów,\nżel pod prysznic,\nręczniki,\nsłodycze,\n 🐱';

    } else if (request.text === '2 tygodnie') {
      return 'przykro mi, jak wyjeżdżasz na 2 tygodnie to sobie znajdź inne źródła wiadomości z informacjami co trzeba spakować. Hue hue.';

    } else if (request.text === 'miesiąc') {
      return new fbTemplate.Generic()
        .addBubble('Kompletna lista do spakowania', 'Na tej stronie znajdziesz bardzo szczegółową listę rzeczy do spakowania.')
        .addButton('Kompletna lista', 'http://kropkinamapie.pl/zabrac-gory-morze-wakacje-wyjazd-check-lista.html')
        .addButton('Inna fajna lista', 'http://podrozniczo.pl/10-rzeczy-ktore-warto-zabrac-ze-soba-w-podroz/')
        .addButton('Dzięki', 'Dzięki')
        .get();

    } else if (request.text === '> niż miesiąc') {
      return 'kup tam mieszkanie,\nwszystko kup na miejscu,\nnie zapomnij wziąć pieniędzy,\nweź jeszcze więcej pieniędzy.\nTo wszystko.';
    } else if (request.text === 'Dzięki' || request.text === 'dzięki' || request.text === 'thx' || request.text === 'Dziękuję') {
      return 'Proszę. Taka moja praca :)'
    } else {
      return 'Żeby rozpocząć zadaj mi pytanie: Co zabrać na wyjazd?';
    }
  }
});

Na samej górze funkcji owijam wszystko w warunek request.type === 'facebook'. Jako, że Claudia pozwala nam tworzyć jeden kod na wiele różnych komunikatór jednocześnie musimy specjalne funkcjonalności chatów oferować tylko odpowiednim komunikatorom. Mój bot ma działać tylko na platformie messenger, przez co korzystam z bardziej zaawansowanych elementów, takich jak szybkie odpowiedzi, czy szablony. Kolejnym atrybutem zmiennej request jest text i to właśnie w tym atrybucie dostajemy wiadomość wysłaną nam przez użytkownika. Mój bot w przypadku pytania 'Co zabrać na wyjazd?' zaoferuje kilka szybkich odpowiedzi, dla których zostały przygotowane listy.

W moim przykładzie użyłem specjalnych funkcjonalności messengera, czyli szybkich odpowiedzi i szablonów. Dokładna specyfikacja tych funkcji jest dostępna na stronie dokumentacji claudia-bot-buildera. Te funkcjonalności pozwalają nam na większą kontrolę komunikacji z użytkownikiem. Oferując mu szybkie odpowiedzi możemy dostawać zdefiniowane przez nas komunikaty, a nie odpowiadać na literówki wiadomością Nie rozumiem. W czym mogę pomóc?. Szablony natomiast pozwalają nam przekazać dużo opcji użytkownikowi i pokazanie bardziej multimedialnych komunikatów. Możemy wysyłać załączniki, wiadomości audio, filmy, zdjęcia, linki, a nawet paragony. Bardzo polecam korzystanie z tych elementów, bo jest to jeden z prostszych sposobów, których możemy użyć, żeby nasz bot pomagał użytkowikowi wykonać zadanie, a nie go frustrować.

Zapraszam wszystkich do eksperymentowania z chat botami, bo start naprawdę jest bardzo szybki i łatwy, a można znaleźć do nich kilka bardzo fajnych zastosowań.

Opublikowano: 15.03.2017